Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Więcej...

Forum

35083. 
Co się kryje za tym, że obaj pierwsi komendanci w Policji Powiatowej w Iławie tylko pełnią obowiązki komendanta i zastępcy...? No bo powołano kolejnego kom. Rafała Żubertowskiego jako p.o. zastępcy komendanta powiatowego policji w Iławie.
Tego jeszcze u nas nie przerabiano.
 Marszałek
 Iława, Niedziela 24-04-2016

35082. 
Odnośnie wpisu numer: 35076

Niestety, ale w Iławie wciąż jeszcze funkcjonuje grupa osób, którym jest wyjątkowo nie po drodze i nie po myśli to, co Pan inicjuje oraz realizuje. Większość jest na szczęście poza Radą, ale są to ludzie wyjątkowo groźni i nieobliczalni. [...]
 Marszałek
 Iława, Niedziela 24-04-2016

35081. 
Odnośnie wpisu numer: 35076

Panie Burmistrzu.
Co się stanie z działkami za młynem? [przy ul. Kościuszki].
Czy one są ujęte w planach nowych działek na które jest zaplanowane z budżetu 25 tys. złotych? Czy dostaną propozycje nowych lokalizacji?
 Piotr, lat 57
 Iława, Sobota 23-04-2016

35079. 
Odnośnie wpisu numer: 35067

Panie Dąbrowski!
Jakich my tu mamy Słowian skoro to dawne pruskie tereny?
Ostatni Prusowie wytrzebieni zostali bodaj w XVI wieku jak np. Indianie w Ameryce, więc chyba nie na miejscu byłoby tworzyć tu osady słowiańskie, bo nas pierwszy lepszy historyk wyśmieje. [...]
 matka Polka
 Ilawa, Sobota 23-04-2016

35078. 
Odnośnie wpisu numer: 35076

Panie Burmistrzu, bardzo się cieszę czytając te słowa.
Podczas rozmów odnośnie działek "Jeziorak" nakreślę sytuację.
 Aleksander Krygier, lat 40
 Iława, Piątek 22-04-2016

35077. 
Odnośnie wpisu numer: 35073

Panie spacerowiczu!
Oczywiście, że zajmę się tą sprawą.
W przyszłym tygodniu przyjrzę się tym banerom reklamowym.
 Anna Zakrzewska, radna Rady Miejskiej w Iławie
 Iława, Piątek 22-04-2016

35076. 
Odnośnie wpisu numer: 35072

Panie Aleksandrze, kilka dni temu miałem wielki zaszczyt uczestniczyć w zgromadzeniu działkowców "Jeziorak" przy ulicy Kajki. Odpowiadałem na różne pytania.
Nie zabrakło również tego o zmianie planu i zainteresowaniu hotelu Tiffi zakupem terenu po rzeczonych ogrodach.
W trakcie tego publicznego spotkania, wobec kilkudziesięcioosobowego audytorium starałem się spokojnie wyjaśnić absurdalność tej uporczywie powtarzanej plotki.
Zatem tu, na forum, odpowiem bardzo krótko.
To wierutna BZDURA.
Bzdura zupełnie odrealniona w polskim systemie prawnym.
Pozycję działkowców, zajmujących tereny o uregulowanych stosunkach własnościowych, chroni specjalnie dla tego środowiska napisana ustawa.
A ewentualne wywłaszczanie działek może nastąpić tylko w ściśle określonych przypadkach, do których na pewno nie należy ekspansja deweloperów, czy też gestorów hotelowych.
Będę bardzo Panu wdzięczny, gdyby tę mało gustowną plotkę rozgniatał Pan w zarodku.
 Adam Żyliński
 Iława, Piątek 22-04-2016

35075. 
Odnośnie wpisu numer: 35067

Panie Tomaszu, wielce szanowny. Przeczytałem Pański wpis i znalazłem się w sporym kłopocie... Nie chcę prowadzić polemiki na temat przewagi muzyki reggae nad jazzem tradycyjnym. Byłaby to rozmowa kompletnie nie na temat. Odnosi się Pan do budowy "Galerii Jazzowej" na skwerze przy ratuszu, tymczasem zdecydowaną część przemyśleń przeznacza na rzecz krytyki "Złotej Tarki". Nie odbieram Panu prawa do eksponowania muzycznych upodobań. Nic mi do tego, wszak o gustach się nie dyskutuje. Poważną słabością Pańskiego wywodu jest zupełnie coś innego.

Bardzo obszernie odnosi się Pan do kwestii, która... nie ma miejsca. Pana emocje jestem w stanie zrozumieć. Mieszka Pan w Gibraltarze. Zachodnia krawędź Europy, tysiące kilometrów od Iławy. Nie musi Pan wiedzieć co dzieje się na komisjach czy sesjach miejskiej rady oraz codziennie w pokojach urzędników. Dlatego, na przyszłość, zachęcam Pana do większej ostrożności w ferowaniu tak arbitralnych ocen. Pańskie uwagi na temat wydarzeń w Iławie bywają interesujące i niech tak pozostanie. Po co tracić tyle intelektualnej pary na sprawy sztucznie nadmuchane...?

Wróćmy do "Galerii Jazzowej", która w nazwie ma przymiotnik muzyczny, wywołujący tyle nieporozumień.

Kiedy obejmowałem funkcję burmistrza, poprosiłem wydział inwestycji o wyjęcie z szaf i prezentację koncepcji oraz projektów opracowanych na rzecz różnych przedsięwzięć - tych sprzed lat, dawno nieaktualnych; i tych najnowszych, które posiadają zezwolenia na budowę. Chciałem w ten sposób wyrobić sobie pogląd co warte jest reaktywowania poprzez wyrwanie z zapomnienia, a co potrzebuje niemal natychmiastowego uruchomienia celem uratowania ciągle aktualnej, pełnowartościowej dokumentacji. W tej drugiej grupie znalazła się "Galeria Jazzowa".

Ponieważ jednym z wielu zadań inwestycyjnych w Iławie musi pozostać kształtowanie przestrzeni publicznej miasta, by budować iławską odmienność, szczególny klimat przynależny tylko grodowi nad Jeziorakiem. A "Galeria Jazzowa" - obok placu z fontanną dla dzieci przy ul. Królowej Jadwigi, skweru Żeromskiego przed liceum, fosy przy czerwonym kościele oraz (w dalszej kolejności) Starego Miasta - znakomicie w tworzenie takiego nastroju się wpisywała.

Po gorących dyskusjach usunęliśmy z zamysłu budowy "Galerii Jazzowej" jeden, za to bardzo istotny szczegół. Zrezygnowaliśmy z profilowania tego obiektu przesłaniem jazzowym - uznając, że formuła Galerii musi pozostać dużo bardziej pojemna. Ponieważ jednak w roboczym tytule projektu funkcjonowała nazwa "Galeria Jazzowa", zmienić tego już nam nie było wolno. Tak musiało pozostać, by chronić formalną ważność dokumentacji. Tak musimy zapisywać to przedsięwzięcie również w budżecie. Ale to tylko nazwa. Wielokrotnie tłumaczyłem ten problem na posiedzeniach komisji, rady, na spotkaniach z lokalnymi mediami...

Aby zadziałać na wyobraźnię nie tylko Pana, Panie Tomaszu, ale również wielu innych forumowiczów, zacytuję fragment pisemnego opisu tego projektu:

"Koncepcja programowa skweru Galeria Jazzowa zakłada zorganizowanie publiczne dostępnej przestrzeni o szczególnym znaczeniu dla miasta, która będzie mogła stanowić jego rozpoznawalną ikonę, stopniowo nasyconą treściami eksponowanymi w sposób stały i stanowiącą miejsce ekspozycji czasowych i oprawę okolicznościowych wydarzeń. Ekspozycję zamienną przewidziano w gablotach tworzących parawan od strony ul. Niepodległości. Dziesięć tafli szklanych doświetlanych z góry może być miejscem ekspozycji plakatów, zdjęć, posterów związanych z imprezami muzycznymi, kulturalnymi, okolicznościowymi, rocznicowymi lub promocją miasta i regionu. W okresie poza ekspozycjami przez szyby od strony ul. Niepodległości będzie widoczny wytrawiony w szkle napis IŁAWA".

Zapewne dręczy Pana pytanie, Panie Tomaszu, po co to wszystko? Oddaję ponownie głos autorowi projektu:

"W niecce galerii będą się mogły odbywać różnego rodzaju specjalne wydarzenia, otwarcia obchodów, imprez, festiwali, symboliczne powitania. Będzie tam można również organizować koncerty i występy gromadzące mniejszą niż w amfiteatrze liczbę publiczności, trwające krócej, zbliżone bardziej do teatru ulicznego, happeningu. W tym obszarze ma to być miejsce sprzyjające kontaktom społecznym, wymianie myśli, poszerzające możliwości wzajemnej komunikacji tym, którzy zechcą wystąpić z tymi, którzy zechcą słuchać. Otwarcie widokowe galerii na ul. Niepodległości będzie sprzyjać udziałowi w tych wydarzeniach szerszej publiczności".

Nie chcę tworzyć tym wpisem niestrawnego tasiemca, ale aż się prosi, by naświetlić Panu pozostałe projekty nawiązujące do kształtowania iławskiej przestrzeni publicznej. Może będzie ku temu jeszcze okazja.

Pozdrawiam Pana, Panie Tomaszu, bardzo serdecznie i wzdycham jak pięknie musi być zagospodarowana przestrzeń publiczna w Gibraltarze...
A Pan dobrze przecież wie, jak ważna jest w każdym mieście urokliwa odmienność.
 Adam Żyliński
 Iława, Piątek 22-04-2016

35074. 
Pan Leszek Olszewski w swoim prześwietnym felietonie, nie do końca skumał intencje suskich włodarzy.
Plakat "Susz stolicą polskiego triatlonu" w zderzeniu z rzeczywistością jest jak najbardziej aktualny, bo przecież:

1. konkurencja pływanie - tylko najbardziej zahartowani w boju, po ulewnych deszczach poradzą sobie na chodnikach ulic Piastowskiej, Iławskiej i i innych.
2. konkurencja rower - proszę spróbować przejechać rowerem po wspomnianych chodnikach!
3. konkurencja bieg - i tutaj dopiero można wykazać się mistrzostwem.
Zimą, podczas mrozów popatrzeć, jak ludzie udający się na cmentarz pokazują swoje ekwilibrystyczne umiejętności. Zresztą nie tylko tam, bo na Prabuckiej, początku Iławskiej. Pobudowano przepiękny i przestronny parking przy cmentarzu, na którym można zobaczyć samochody podczas 1 Listopada!

Jest fajnie i będzie jeszcze fajniej, bo wycwanieni durnie wiedzą jak postępować z wyborcami.
Byłem ostatnio w Suszu prawie dwa tygodnie i napiszę z przykrością, że nie żal mi ludzi, bo chyba sami tego chcą. Z ulgą wróciłem do mojego "kochanego" Gdańska :(
 Jerzy 35
 Gdańsk, Piątek 22-04-2016

35073. 
Odnośnie wpisu numer: 35070

Czy radna Zakrzewska mogłaby interweniować w sprawie 2 szmacianych reklam przy dzikiej plaży, a dokładniej jednej na budynku Ekomariny, a drugiej przed tym budynkiem?
Wstydem i hańbą jest, żeby taką okolicę szpecić banerami, a do tego na miejskim budynku! Treść banera jest komercyjna - promuje organizację urodzin przez prywatny podmiot.
Proszę o interwencję.
 spacerowicz
 Iława, Piątek 22-04-2016

35072. 
Będzie głosowanie w Radzie Miasta ws. zmian w budżecie miasta Iławy:

[...]
50 000 zł – wycena miejskich działek
25 000 zł – zorganizowanie nowych ogrodów działkowych
[...]

Mam nadzieję, że pojawiające się tu i ówdzie plotki o likwidacji ogrodów działkowych "Jeziorak" przy ulicy Kajki powodowane sprzedażą terenu dla hotelu Tiffi są tylko plotką.
W ratuszu jest wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego - pytanie: co jest w tym wniosku?
[...] Plotkę można łatwo zdemontować pisząc, że ogrody działkowe są niezagrożone, ale tego z niewyjaśnionych powodów nikt nie chce zrobić.
 Aleksander Krygier, lat 40
 Iława, Piątek 22-04-2016

Fatal error: Call to undefined function autolink() in /guestbook.php on line 1288

35071. 
Odnośnie wpisu numer: 35054

(k)RAJ dla MAFII

Telewizja TVP1 zjawiła się w Rodzonem. Lokalni transportowcy i rolnicy opowiedzieli przed kamerami o niesprawiedliwości, jaka ich dotknęła. Muszą zapłacić podatek, który… już raz zapłacili, a przynajmniej mieli takie przeświadczenie.
Czytaj więcej w bieżącym wydaniu Kuriera na stronach 2 i 3.

Podczas programu nowy wiceminister finansów Wiesław Jasiński (PiS) zapowiedział, że przyjrzy się pracy urzędników z Urzędu Skarbowego w Iławie (00:22:45).