Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Znowu podwyżka za wywóz śmieci
Nowa sekretarz miasta Iławy
Hulajnogi blokują miasto
Kto wreszcie zlikwiduje szlabany?
Kolejna porodówka zlikwidowana
Szef zapłaci za zmarłego pracownika
Koniec ery Adama Żylińskiego
Zabił ją narkotyk
Odeszła legenda sportu
Nie żyje Aleksandra Zecha
Iga Świątek i Agnieszka Radwańska polubiły Iławę
Droższe bilety autobusów miejskich
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Więcej...

INFORMACJE

2014-10-08

Wyborcze iskry. Spór o budynek gminy


Dostaliśmy anonimowy telefon o spotkaniu wyborczym zorganizowanym na terenie... budynku Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie. Postanowiliśmy sprawdzić, kto był inicjatorem spotkania i czy było ono zgodne z prawem. Okazało się, że powstał konflikt na linii urząd przeciwko dyrektorowi GCK.


Według Urzędu Gminy Nowe Miasto Lubawskie z siedzibą w Mszanowie, w sali sesyjnej odbyło się spotkanie komitetu wyborczego „Ziemia Nowomiejska”, którego pełnomocnikiem jest Andrzej Andrzejewski, dyrektor GCK i kandydat na wójta nowomiejskiej gminy.

Spotkanie miało miejsce w dniu, w którym obecny wójt Tomasz Waruszewski był w delegacji wyjazdowej i uczestniczył w Kongresie Gmin Wiejskich.

– Pracownicy urzędu nie byli poinformowani o spotkaniu – informuje sekretarz gminy Agnieszka Paturalska-Miehlau. – Sala sesyjna, gdzie odbyło się spotkanie, została przekazana w 2007 roku w użyczenie dyrektorowi GCK i to on podjął decyzję o wykorzystaniu jej na cele spotkania komitetu wyborczego, bez zgody władz gminy. Umowa użyczenia nie przewidywała możliwości wykorzystania sali na cele inne niż statutowe GCK. Dlatego też Andrzejewski został pisemnie pouczony o obowiązujących w tym zakresie przepisach.

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na terenie urzędów. Kto nie przestrzega tego przepisu, podlega karze grzywny.

Jednak jak tłumaczy urząd, Andrzejewski złożył wójtowi wyjaśnienia, z których wynikało, że spotkanie nie miało charakteru agitacyjnego i przeznaczone było jedynie dla członków komitetu wyborczego.


ELBLĄG ROZSTRZYGA, WÓJT UBOLEWA

W celu rozstrzygnięcia wątpliwości, o interpretację przepisów w tym zakresie urząd zwrócił się do dyrektora Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu oraz radcy prawnego. Ci zgodnie stwierdzili, że nie należy uznawać za agitację wyborczą spotkania wąskiego grona członków komitetu wyborczego.

Przepisy precyzują, że agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego. Spotkanie osób będących członkami komitetu wyborczego nie stanowi odzwierciedlenia tej definicji.

– Urząd gminy powinien być instytucją apolityczną – mówi wójt Waruszewski. – Prowadzenie spotkań wyborczych w urzędzie nie powinno więc mieć miejsca. I choć w tym konkretnym przypadku nie stwierdzono naruszenia prawa wyborczego, to z całą pewnością naruszone zostały normy etyczne i zwyczajowe. Nie spotkałem się z przypadkiem, by ktoś z wójtów lub burmistrzów zorganizował spotkanie swojego komitetu w miejscu swojej pracy, w urzędzie. Ubolewam nad tym, że na taki pomysł wpadł mój pracownik.


OPINIA DYREKTORA

– Spotkanie, o którym mowa, było zwykłym zebraniem członków Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej „Ziemia Nowomiejska” – tłumaczy Andrzej Andrzejewski. – Statutowe spotkania stowarzyszenia odbywają się cyklicznie co jakiś czas. Bywają wówczas na nich dyskusje o interesujących nas sprawach. W sali sesyjnej odbywają się także zebrania innych kół, przykładowo Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Nowomiejskiej czy Klubu Seniora. Gdybyśmy chcieli agitować, zaprosilibyśmy wyborców, a nie naszych członków.

Andrzejewski przyznał, że dziwi go roztrząsanie problemu przez urząd w przypadku, gdy radca prawny, jak i KBW w Elblągu stwierdziły, że spotkanie „Ziemi Nowomiejskiej” w sali sesyjnej urzędu formalnie agitacją nie było.

ALEKSANDRA MALINOWSKA



TOMASZ WARUSZEWSKI
Wójt Gminy
Nowe Miasto Lubawskie
będzie znów ubiegał się
o stanowisko


ANDRZEJ ANDRZEJEWSKI
dyrektor GCK
i również kontrkandydat
na stanowisko
wójta gminy NML


Drugi konflikt

Konflikt między obecnym wójtem gminy Nowe Miasto a dyrektorem GCK dotyczy także Krainy Brata Jana w Bratianie, gdzie odbywają się imprezy masowe (m.in. „Marsz na Grunwald”). Zdaniem urzędu, przy budowie sceny znajdującej się w krainie doszło do wielu nieprawidłowości i naruszeń przepisów. Sprawę przekazano do Inspekcji Nadzoru Budowlanego. Rzecz jest o tyle dziwna, że wójt Tomasz Waruszewski i Andrzej Andrzejewski wiele razy w ciągu upływającej kadencji razem występowali w Krainie Brata Jana. Zastanawia też przedwyborczy moment zgłoszenia problemów ze sceną. W Bratianie ma się odbyć zebranie w celu rozwiązania tego sporu. Do tematu wrócimy.


  2014-10-08  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
106639470



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.