Aż ponad 800 absolwentów zjechało na wielki jubileusz 60 lat swojej dawnej szkoły – ogólniaka w Iławie. Liceum to kawał historii miasta nad Jeziorakiem. Dla wielu odżyły wspomnienia... Dla wielu te najpiękniejsze w życiu...
Zaczęło się w piękne sobotnie przedpołudnie od mszy w czerwonym kościele, a potem uroczystej akademii w iławskiej hali, gdzie prócz setek absolwentów przybyli zaproszeni goście: posłowie, samorządowcy, duchowni i sponsorzy szkoły – wiele z tych osób na stanowiskach jest absolwentami LO w Iławie.
– Nigdy w życiu nie myślałem o zawodzie nauczyciela – wspominał dyrektor „licka” Andrzej Lewandowski, który właśnie tu 40 lat temu pisał maturę. – Miałem zupełnie inne plany. Ale życie płata figle... Los tak mną pokierował, że znalazłem się w szkole i jestem nauczycielem już 36 lat. Dziś mam na nią inne spojrzenie. Nie wyobrażam siebie życia poza szkołą. Stała się ona moim drugim, a jak mówi rodzina, pierwszym domem!
Liceum Ogólnokształcące zostało założone w Iławie 12 listopada 1946 roku i rozpoczęło pracę w dzisiejszym Gimnazjum Samorządowym nr 1 („czerwona szkoła”). Do obecnej siedziby przeniesiono liceum w 1957 roku. Obecny budynek został zbudowany na fundamentach Królewickiego Męskiego Gimnazjum, utworzonego dokładnie 100 lat temu.
Obecnie przy ul. Sienkiewicza w Iławie działa Zespół Szkół Ogólnokształcących (liceum, gimnazjum, szkoła policealna oraz licea wieczorowe dla dorosłych).
– W tym roku wszyscy zdali maturę i to jest powód do dumy – podkreślał dyrektor Lewandowski. – Nasi uczniowie coraz częściej uczestniczą w finałach ogólnopolskich olimpiad i konkursów, zajmując bardzo dobre miejsca.
Przykłady: Małgorzata Miaskowska wygrała Ogólnopolską Olimpiadę Promocji Zdrowia, Karol Lewandowski jest laureatem Olimpiady Historycznej, zaś Łukasz Głowacki dwukrotnie uczestniczył w finałach olimpiady ekologicznej.
Szkoła od kilku lat prowadzi bogatą współpracę z niemieckimi szkołami w Herborn i Rodgau, a od 2004 roku holenderskim Bergen up Zoom. Obecnie nawiązywana jest współpraca ze szkołami na Łotwie i w Hiszpanii.
Atutem ZSO są imprezy kulturalne i sportowe, np. Prezentacje Polskiej Pieśni i Piosenki Historycznej, Festiwal Piosenki Autorskiej, czy też Memoriał prof. Antoniego Gierszewskiego.
Sama szkoła pięknieje. W ostatnich latach dzięki staraniom i wsparciu Starostwa Powiatowego w Iławie, dokonano modernizacji i rozbudowy wielu obiektów.
– Mamy wspaniałą salę konferencyjną, duży funkcjonalny pokój nauczycielski, adaptowaną na siłownię starą kotłownię, jeszcze nie wyposażoną, ale to kwestia czasu, i wiele odnowionych sal oraz korytarzy z nowym sprzętem, a także wyremontowany i wypieszczony internat – wymieniał dyrektor. – Wszystkim za to z całego serca w imieniu swoim, pracowników i młodzieży bardzo dziękuję.
Nie zabrakło także prezentów i życzeń od zaproszonych gości.
Później w słoneczne popołudnie było zwiedzanie szkoły, piknik pod jej murami, spotkania absolwentów z wychowawcami i ukochanymi profesorami, a wieczorem huczny bal, na którym na chwilę odżyła niejedna licealna miłość...
RADOSŁAW SAFIANOWSKI
absolwent LO
foto: Grzegorz Olszlegier
Wszyscy absolwenci „Żeromka” to jedna wielka rodzina. Zaliczają się do niej m.in. starosta iławski Ryszard Zabłotny, wicemarszałek województwa Piotr Żuchowski, przewodniczący rady powiatu i były dyrektor iałwksiego szpitala Stanisław Siłka oraz wielu, wielu innych zacnych ludzi, piastujących prestiżowe stanowiska w Iławie i regionie.
Ogólniak w Iławie wykształcił już pełne trzy pokolenia mieszkańców regionu
W specjalnie przygotowanym koncercie galowym wystąpili obecni uczniowie, jak i utalentowani absolwenci.