Nie tylko okazały hotel, ale i aquapark ma powstać na działce po starych zakładach drobiarskich przy ulicy Dąbrowskiego w Iławie, którą kupili inwestorzy z Ciechanowa. Basen też jest w planie!
Małgorzata Grabowska z Ciechanowa wygrała przetarg na kupno od miasta 7 ha turystycznej ziemi między brzegiem Jezioraka a ulicą Dąbrowskiego w Iławie. Była jedyną oferentką, która wystartowała w przetargu, choć wcześniej o ziemię wypytywało w ratuszu więcej inwestorów.
Przed podpisaniem aktu notarialnego kupna-sprzedaży (powinno to nastąpić do końca tego roku) inwestor wpłaci do kasy miasta 5,34 mln zł (plus 22% VAT). Kwota ta nie jest rozłożona na jakiekolwiek raty.
Nabywca ziemi w akcie notarialnym zobowiąże się do wybudowania w ciągu 5 lat 4-gwiazdkowego hotelu na minimum 100 pokoi, z centrum konferencyjno-kongresowym.
– Chcielibyśmy ruszyć z budową jak najszybciej, na razie dopinamy formalności – powiedział nam Krzysztof Grabowski, który sygnuje przedsięwzięcie wspólnie z żoną Małgorzatą. To biznesmen związany z Iławą: do 15. roku życia był iławianinem. – Szczegółowy projekt powstanie w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Potem muszą zatwierdzić go odpowiednie urzędy. Wariant optymistyczny zakłada start prac ziemnych jesienią przyszłego roku. Chciałbym, by w 2012 roku hotel funkcjonował już na pełnych obrotach.
Koncepcję projektową przedsiębiorców z Ciechanowa publicznie zaprezentowano na ostatniej sesji iławskiej rady. Jak się dowiedzieliśmy, inwestycje podzielono na 4 etapy:
ETAP I. Dwupiętrowy, 4-gwiazdkowy hotel na 100 pokoi 1- i 2-osobowych z centrum konferencyjnym (dwie sale), basenem hotelowym, restauracją i kawiarnią. Obiekt stanie w części działki położonej najbliżej jeziora. Wraz z hotelem planuje się wybudować przystań jachtową oraz duży taras nad jeziorem i letni bar. Urządzenia nad jeziorem będą otwarte nie tylko dla gości hotelowych, ale i dla mieszkańców Iławy.
ETAP II. Basen – aquapark połączony z hotelem łącznikiem. Basen będzie miał dwie pływalnie: 25 x 12,5 m oraz 12,5 x 6 m. Będzie też zjeżdżalnia wychodząca poza obręb budynku oraz sauna fińska.
ETAP III. Kompleks sportowo-rekreacyjny: pawilon odnowy biologicznej z salami masażu, saunami, solarium, światłoterapią, tlenoterapią, aromaterapią i łaźnią parową oraz grotą lodową i „słoneczną łąką” do opalania. Powstanie też hala sportowa 44 x 22 m oraz wydzielona hala do squasha. W kompleksie znajdą się też odkryte boiska i korty.
ETAP IV. Kompleks rozrywki: 4-torowa kręgielnia z kawiarnią, sala bilardowa, pub, sala taneczna z estradą.
RADOSŁAW SAFIANOWSKI
Sprzedaż działki, a nowa obwodnica
Ponad 5 milionów złotych ze sprzedaży ziemi przy ul. Dąbrowskiego stanie się dochodem miasta, który będzie mógł zostać wydany na dowolny cel. Już wiadomo, na co przede wszystkim pójdą te pieniądze: na budowę obwodnicy północnej, która biegnąc nad Iławką połączy ulicę Ostródzką z Dąbrowskiego.
Jeszcze do niedawna mówiło się, że budowa obwodnicy północnej jest niemożliwa ze względu na to, że nie wszystkie tereny pod jej budowę zostały wykupione przez miasto. Po prostu ratusz nie mógł się dogadać z dwoma właścicielami potrzebnych terenów. Niedawno ten stan rzeczy się zmienił.
– W zeszłym tygodniu uprawomocniła się decyzja o lokalizacji drogi publicznej, w wyniku czego właścicielem wszystkich gruntów pod planowaną obwodnicą stało się miasto – informuje wiceburmistrz Stanisław Kieruzel.
Byli właściciele, którzy w wyniku decyzji utracili grunty na rzecz tej inwestycji, dostaną odszkodowania. Ich wysokość ustali iławskie starostwo w oparciu o wycenę rzeczoznawcy. Jeśli byłym właścicielom kwota nie będzie odpowiadać, wówczas będą oni mogli skierować sprawę do sadu. Spór dotyczyć będzie jednak już nie kwestii własności, a jedynie wysokości odszkodowania.
RADOSŁAW SAFIANOWSKI