Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Więcej...

2006-05-17

„eMeMy” mają się dobrze


Niedawno głośno było o likwidacji zakładu Mazurskich Mebli International w Olsztynie. Jak sytuacja wygląda w Iławie? Na szczęście tu o zwolnieniach czy likwidacji się nie mówi. Wręcz odwrotnie: brakuje meblarzy i czeka na nich praca!


O likwidacji zakładu MMI w Olsztynie i grupowych zwolnieniach pracowników niedawno było głośno w całym województwie. Powód zwolnień?

– Niski kurs euro i mocna złotówka, które utrzymują się od kilku miesięcy, naraziły nas na ogromne straty – tłumaczył w „Gazecie Olsztyńskiej” Stefan Tkaczyk, prezes zarządu MMI, którego 90 proc. produkcji trafia na eksport. – Dłużej nie możemy generować długów i stąd taka decyzja.

Dziś większość pracowników MMI w Olsztynie została już zwolniona – pozostawiono jednak linię do produkcji tzw. płyty komórkowej.


W IŁAWIE SPOKÓJ

W pewnym momencie pojawił się niepokój, że być może zwolnienia nastąpią także w iławskim zakładzie MMI, produkującym meble nietapicerowane.

– Plany zwolnień nigdy nie dotyczyły zakładu w Iławie, a tylko i wyłącznie w Olsztynie – wyjaśnia Witold Fotek, dyrektor ds. organizacyjnych olsztyńskiej centrali MMI. – Co do zakładu w Iławie nie mamy nawet cienia wątpliwości, że będzie istnieć.

– Co prawda jakiś czas temu nie przedłużaliśmy umów o pracę na czas określony, ale nie było to związane z żadnymi globalnymi problemami – dodaje Dariusz Miśtal, dyrektor Zakładu MMI nr 11 w Iławie przy ul. Lubawskiej. – Tak dzieje się cyklicznie co roku w branży meblarskiej. Potem późnym latem znowu ogłosimy nabór ludzi do pracy.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w MMI szykują się zmiany organizacyjne – każdy zakład ma stanowić osobną spółkę. Zakład nadal jednak pozostanie w rękach niemieckiego kapitału.

Prywatnym firmom finansowo może pomóc także samorząd lokalny. Chodzi tu o ulgi czy odroczenia płatności w podatkach za grunty i nieruchomości. Choć o kłopotach, jak napisaliśmy wyżej, mowy nie ma, to – jak zapewnił nas burmistrz Iławy Jarosław Maśkiewicz – w temacie odroczeń deklaruje on „swoją otwartość” dla MMI.


BRAKUJE... RĄK DO PRACY!

Kapitałowo z MMI powiązane są dwa inne zakłady w Iławie: Mazur Comfort, produkujący meble tapicerowane oraz MM Logistic, zajmujący się magazynowaniem i spedycją mebli.

– Żadne istotne zmiany się u nas nie szykują – informuje Wojciech Sawicki, dyrektor MM Logistic, mieszczącego się przy ul. Ostródzkiej. – Zatrudnienie u nas waha się w granicach 120-130 osób.

Na brak zamówień nie narzeka Mazur Comfort, zatrudniający prawie 450 ludzi. Problemem jest za to... brak rąk do pracy!

– To naprawdę zastanawiające, że ludzie się do nas nie garną. Mam 20 wolnych stanowisk do obsadzenia – mówi Andrzej Podlewski, dyrektor Mazur Comfort, którego zakład stoi przy ul. Lubawskiej. – Niebawem wraz z Powiatowym Urzędem Pracy zorganizujemy kurs tapicera. Ludzi do pracy potrzebujemy jednak od zaraz i naprawdę się dziwię, że stabilna praca, jaką oferujemy, nie ma wzięcia!

Dlatego dyrektor Podlewski za pośrednictwem Kuriera apeluje do bezrobotnych mieszkańców Iławy, Susza, Prabut, Kisielic i innych miejscowości – nawet do tych bez wykształcenia tapicerskiego, ale chętnych do nauki – by zainteresowali się pracą w Mazur Comfort.

– Zarobki przy produkcji wynoszą od 600 do 1200 złotych na rękę, w zależności od doświadczenia i wydajności danego pracownika. Pieniądze te są wypłacane zawsze na czas – zachęca dyrektor. – Do tego każdy pracownik ma dostęp do świadczeń z funduszu socjalnego, takich jak paczki dla dzieci na święta, refundacje kolonii czy bony na zakupy wręczane z różnych okazji.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI



Zakład MMI w Iławie: jak zapowiada szefostwo,
tu zwolnień grupowych nie będzie

  2006-05-17  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102478798



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.